Wiatrak elektryczny – zrób to sam

Przedstawiamy instrukcje krok po kroku, jak wykonać wiatrak napędzany silnikiem elektrycznym z baterią i włącznikiem

POTRZEBNE MATERIAŁY:

Elektronika:

  1. Silnik DC z przekładnią – ceny zaczynają się od 4 zł w internetowych sklepach z elektroniką
  2. Przełącznik dwupozycyjny – ceny za większe od 1 zł w internetowych sklepach z elektroniką (mniejsze nie nadają się z powodu trudności przyczepienia kabelków)
  3. Bateria AA – ceny za alkaiczne od około 1 zł – możemy przyczepić więcej i połączyć szeregowo albo równolegle – dodatkowy aspekt edukacyjny dla starszych. Baterię AA możemy zastąpić baterią 9v wiatrak będzie wtedy o wiele mocniejszy i dłużej będzie działał na baterii
  4. Kable – najlepiej sprawdza się kabel Ethernet – ceny od 50 gr/ 1 mb za metr (8 żył), możemy też wykorzystać kabel domofonowy – ceny od 50 gr/ 1 mb (6 żył). Kupując metr kabla dostajemy 8m albo 6m (metr bieżący x ilość żył). Na jeden wiatrak należy założyć około pół metra kabla.

KOSZT CAŁOŚCI:  około 8 -12 zł, zakładając zbiorczą przesyłkę. Największy koszt stanowi silnik DC z przekładnią, dlatego warto wyszukać go w google sklep z najtańszymi silnikami i dokompletować w nim resztę. Jeżeli chcemy zrobić jedną sztukę w domu najtaniej wyjdzie zamówienie części bezpośrednio z Chin (Aliexpress – darmowa wysyłka, ale długi czas oczekiwania na przedmioty).

KONSTRUKCJA

  1. Rolka po ręcznikach kuchennych (wyższa niż po papierze toaletowym)
  2. Drut / wykałaczka / kołek lego technic –  do przedłużenia ramion silnika
  3. Taśma izolacyjna – do połączenia baterii z kabelkami i zabezpieczenia reszty połączeń
  4. Tekturka na podstawę i  śmigło wiatraka
  5. Farby, bibuła, pisaki ,kredki, brokaty i inne artykuły do kreatywnego ozdobienia wiatraka

Poniżej schemat połączenia elektroniki, nacięć rolki i gotowe wiatraki . Śmigło według własnego projektu – warto zrobić szablony, podstawę, wiatrak i śmigło przystroić według własnego pomysłu